Siedziba Zespołu:
Powiatowy Zespół ds Orzekania o Niepełnosprawności
ul. Wrocławska 46
57-100 Strzelin
Informacja telefoniczna:
tel. /fax 71/79 38 915
Godziny pracy: 8.00 do 16.00
Przewodniczący Zespołu przyjmuje interesantów codziennie od 15.35 do 17.35
Orzekanie
Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności orzeka wyłącznie do celów pozarentowych. W ramach orzecznictwa o niepełnosprawności ustala się:
- niepełnosprawność - dotyczy dzieci do 16 roku życia,
- stopnie niepełnosprawności - dotyczą osób które ukończyły 16 rok życia (stopień lekki - odpowiednik dawnej III grupy inwalidzkiej, stopień umiarkowany - odpowiednik II grupy, stopień znaczny - odpowiednik I grupy).
- wskazania do korzystania z ulg i uprawnień przysługujących osobom niepełnosprawnym
Orzeczenie może być wydane na trwałe lub okresowo (na czas nie krótszy niż 12 m-cy), w przypadku dzieci orzeczenia o niepełnosprawności wydawane są tylko do 16 r.ż.
Zespoły orzekają na wniosek:
- osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego,
- ośrodka pomocy społecznej za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego.
Złożenie wniosku jest wymagane zarówno przy orzeczeniach pierwszorazowych jak i kolejnych.
Odwołania
Każda osoba (lub jej przedstawiciel prawny) niezadowolona z treści wydanego orzeczenia może skorzystać z możliwości wniesienia odwołania. W przypadku orzeczeń wydanych przez Zespoły Powiatowe, należy wnieść odwołanie do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, w nieprzekraczalnym terminie 14 dni od daty odbioru orzeczenia, za pośrednictwem Zespołu który orzeczenie wydał. Od orzeczenia wydanego przez Zespół Wojewódzki przysługuje wniesienie odwołania w terminie 30 dni od daty odbioru orzeczenia (za pośrednictwem Zespołu Wojewódzkiego) do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Orzeczenia Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych są ostateczne. Nie ma sformalizowanej formy odwołania, warto jednak skonkretyzować zarzuty, gdyż instytucja rozpatrująca odwołanie może wystąpić o uzupełnienie jego treści.
Procedury załatwiania spraw
Wydawanie orzeczeń o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności Wymagane dokumenty:
- Pisemny wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności
- Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia
- Kserokopia posiadanej dokumentacji medycznej
Czas załatwienia sprawy: do 1 miesiąca.
Inne istotne informacje: Zespół może orzekać zaocznie w przypadku osób trwale niezdolnych do odbycia podróży na Komisję Orzekającą, po przedstawieniu stosownego zaświadczenia lekarskiego.
Ponowny wniosek o wydanie orzeczenia może zostać złożony: na 1 miesiąc przed upływem ważności orzeczenia, w przypadku pogorszenia stanu zdrowia - w celu podwyższenia stopnia - w każdym terminie.
Wydawanie orzeczeń uprawniających do ulg i uprawnień
O wydanie orzeczenia uprawniającego do korzystania z ulg i uprawnień mogą starać się osoby które ukończyły 16 r.ż. i posiadają jedno z orzeczeń: ważne orzeczenie KRUS, MSWiA, MON wydane przed dniem 01 stycznia 1998 r. lub orzeczenie lekarza orzecznika ZUS.
Wymagane dokumenty:
- Pisemny wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności
- kopię orzeczenia właściwego organu rentowego
Powiatowy Zespół występuje do właściwego organu rentowego o wypis z treści orzeczenia, na podstawie którego wydawane jest orzeczenie do ulg i uprawnień. Na orzeczenie o wskazaniach do ulg i uprawnień nie przysługuje odwołanie.
Wydawanie legitymacji osoby niepełnosprawnej
Wymagane dokumenty:
- Pisemny wniosek o wydanie legitymacji osoby niepełnosprawnej
- Kserokopia orzeczenia.
- 1 zdjęcie - dotyczy osób po 16 r.ż.
Czas załatwienia sprawy: Do 7 dni.
Inne istotne informacje (uwagi): Legitymacja wydawana jest na podstawie orzeczeń: Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, Komisji ds. Inwalidztwa i Zatrudnienia, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - wydanych przed rokiem 1998, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - wydanych przed rokiem 1998 .