KAPITAL_LUDZKI.jpg UE_EFS_L_kolor.jpg

INSTRUMENTY AKTYWNEJ INTEGRACJI

Zgodnie z harmonogramem wszyscy Beneficjenci projektu „Aktywność szansą na zmiany” w ramach projektu zostali objęci następującymi czterema instrumentami aktywnej integracji:

1. Aktywizacja zdrowotna:

W ramach tego instrumentu - aby poprawić kondycję psychofizyczną - część Beneficjentów w maju br. wzięła udział w turnusie rehabilitacyjnym; pozostali w październiku uczęszczali na warsztaty psychoruchowe „W starciu ze stresem”.

1. Aktywizacja społeczna

Projekt zakładał objęcie wsparciem psychologicznym wszystkich Beneficjentów Projektu. Od czerwca do grudnia trwały warsztaty psychoedukacyjne „Mam talent!”, których celem była poprawa umiejętności komunikacyjnych, trening asertywności i wzmacnianie poczucia własnej wartości.

1. Aktywizacja zawodowa

Instrumentem tym została objęta cała grupa uczestników. Od czerwca do grudnia odbywały się warsztaty z doradztwa zawodowego (indywidualne i grupowe), gdzie Beneficjenci zdobywali wiedzę o zmieniającym się rynku pracy, uczyli się tworzyć dokumenty aplikacyjne (CV, list motywacyjny) oraz skutecznie prezentować się potencjalnemu przyszłemu pracodawcy.

1. Aktywizacja edukacyjna

Od sierpnia odbywały się kursy, szkolenia i warsztaty, które odpowiadały potrzebom, talentom i upodobaniom Beneficjentów.
W ramach Projektu odbyły się następujące kursy:

• kurs prawo jazdy kat. B;
  • kurs prawo jazdy kat. C,
  • kurs prawo jazdy kat., C+E
  • indywidualne warsztaty tańca nowoczesnego z elementami choreografii
  • warsztaty kompleksowej nauki śpiewu i emisji głosu
  • kurs języka angielskiego
  • kurs operatora wózków widłowych
  • kurs komputerowy „Komputer bez tajemnic”
  • kurs wyrobu ceramiki i rękodzieła artystycznego

Beneficjenci podnieśli poziom swoich umiejętności, zdobyli uprawnienia, certyfikaty, zaświadczenia i dyplomy; poprawili swoją kondycję psychofizyczną, zyskali umiejętności poruszania się po rynku pracy oraz wparcie psychologiczne.
Mamy nadzieję, że wszystko to zaowocuje w ich przyszłym życiu, w kontaktach z innymi oraz poprawi ich sytuację przy wejściu na rynek pracy.
Na uwagę zasługuje fakt, iż wartością dodaną stała się niewymuszona integracja Beneficjentów – grupy młodych ludzi, którzy wspólnie podjęli wysiłek aktywnego uczestniczenia w projekcie, który to projekt – oby – dał im szansę do zmian na lepsze w ich życiu!

SPOTKANIE PODSUMOWUJĄCE PROJEKT

Działania przewidziane w projekcie „Aktywność szansą na zmiany” na rok 2009 dobiegają końca.
W dniu 18.12.2009r. odbędzie się Spotkanie podsumowujące Projekt za mijający rok.
Spotkanie uświetni obecność Starosty Strzelińskiego – pana Jerzego Krochmalnego, Wicestarosty – pana Zdzisława Rykały oraz Przewodniczącego Rady Powiatu – pana Zbigniewa Woronieckiego.
Zostaną podsumowane działania, które były realizowane na rzecz Projektu, będą wręczone certyfikaty i dyplomy dla Uczestników.

www.efs.gov.pl www.europa.eu.int