Uchwałą nr 167/2012 z dnia 18 grudnia 2012 r. Zarząd PFRON przyjął kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów „Programu wyrównywania różnic między regionami II” w 2013 roku. W bieżącym roku będą realizowane następujące obszary programu:

•  Obszar A – wyposażenie obiektów służących rehabilitacji osób niepełnosprawnych w sprzęt rehabilitacyjny (realizator-samorząd wojewódzki);

Maksymalna wysokość dofinansowania to 14 000 zł na każdą osobę z planowanej liczby osób niepełnosprawnych, które jednorazowo będą mogły być przyjęte i rehabilitowane w obiekcie służącym rehabilitacji, na sprzęcie zakupionym w ramach projektu, a w przypadku sprzętu wielostanowiskowego odpowiednią wielokrotność kwoty 14 000 zł za każdą następną osobę niepełnosprawną, przyjętą i rehabilitowaną w obiekcie służącym rehabilitacji, na sprzęcie zakupionym w ramach projektu;

• Obszar B – likwidacja barier w zakładach opieki zdrowotnej, urzędach i placówkach edukacyjnych w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się i komunikowania (realizator-samorząd powiatowy).

Maksymalne dofinansowanie: do 150 000 zł na każdy projekt;

• Obszar C – tworzenie spółdzielni socjalnych osób prawnych (realizator-samorząd powiatowy).

Maksymalne dofinansowanie: do 32 000 zł na każde nowoutworzone stanowisko pracy w spółdzielni socjalnej osób prawnych, proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy osoby niepełnosprawnej zatrudnionej na tym stanowisku;

• Obszar D – likwidacja barier transportowych (realizator-samorząd powiatowy). Maksymalne dofinansowanie:

- do 80 000 zł dla samochodów osobowych, zwanych „mikrobusami”, które w wersji standardowej są samochodami 9-cio miejscowymi, specjalnie przystosowanymi do przewozu osób na wózkach inwalidzkich,

- do 70 000 zł dla pozostałych samochodów osobowych, zwanych „mikrobusami”, które w wersji standardowej są samochodami 9-cio miejscowymi;

- do 250 000 zł dla autobusów;

• Obszar E – dofinansowanie wymaganego wkładu własnego w projektach dotyczących aktywizacji i/lub integracji osób niepełnosprawnych.

Maksymalne dofinansowanie: do 14 000 zł na każdą osobę niepełnosprawną, która będzie w sposób stały korzystała z rezultatów projektu, przy czym projekt musi dotyczyć co najmniej 30 osób niepełnosprawnych;

Powiat Strzeliński kwalifikuje się w 2013 roku do uczestnictwa w programie pod warunkiem, że proponowana wysokość dofinansowania ze środków PFRON na realizację projektów:

- w przypadku obszarów A, B i C programu nie przekroczy 60% kosztów realizacji;

- w przypadku obszaru D programu nie przekroczy 80% kosztów realizacji;

- w przypadku obszaru E programu nie przekroczy 25% kosztów realizacji;

Termin składania wniosków dotyczących obszarów B, C, D programu: od 1 lutego do 15 kwietnia 2013 roku (siedziba Starostwa Powiatowego w Strzelinie, ul. Kamienna 10).

Termin składania wniosków samorządów gminnych oraz organizacji pozarządowych dotyczących obszaru E programu od 1 lutego do 15 listopada 2013 roku (siedziba oddziału dolnośląskiego PFRON, ul. Szewska 6/7, 50-053 Wrocław).

Kompletna dokumentacja „Programu wyrównywania różnic między regionami II” jest dostępna na witrynie internetowej PFRON -  www.pfron.org.pl .

W przypadku pytań prosimy o kontakt z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie,                                    tel. 71/39 23 736, wew. 25.