TRENING UMIEJĘTNOŚCI WYCHOWAWCZYCH

Opis programu:
Program oparty jest na założeniach tzw. „Szkoły dla Rodziców”.
Celem programu jest poznanie wiedzy psychologiczno-pedagogicznej i nabycie umiejętności przez rodziców, które pozwolą na bezpieczne porozumiewanie się w rodzinie, porozumiewanie oparte na poszanowaniu godności i wzajemnym szacunku.

Bezpośrednim celem programu jest nabycie przez uczestników następujących umiejętności wychowawczych:

• umiejętność aktywnego, wspierającego słuchania,
  • nawiązywanie efektywnej współpracy z dzieckiem,
  • modyfikowanie niepożądanych lub nieodpowiednich zachowań dziecka bez stosowania różnorodnych form przemocy,
  • rozpoznawanie, wyrażanie i akceptowanie uczuć, a także radzenie sobie z "trudnymi" uczuciami w duchu poszanowania godności osobistej człowieka,
  • uwalnianie siebie i dziecka od ograniczającego lub wręcz zaburzającego rozwój osobowości funkcjonowania w rolach,
  • pomocy w rozwoju pozytywnego i realistycznego obrazu siebie, swoich możliwości i zdolności, a także wzrostu zaufania i szacunku do siebie jako wartościowego człowieka.

Długofalowym celem programu jest uświadomienie rodzicom, że skuteczność wychowania w znacznym stopniu zależy od osoby wychowującego - oznacza to, że aby zmienić dziecko, często należy zacząć od zmiany siebie.

Odbiorcy
Rodzice mający ograniczoną władzę rodzicielską wobec dziecka/dzieci lub jej pozbawieni; rodzice skierowani na trening przez Sąd.

Forma realizacji
Zajęcia mają formę warsztatów, podczas których wykorzystywane są aktywne metody pracy z grupą: burza mózgów, ćwiczenia w parach, odgrywanie scenek, dyskusje, wymiana doświadczeń, ćwiczenie nowych sposobów komunikowania się.
Cały cykl obejmuje 10 dwugodzinnych spotkań.

Rekrutacja
Kandydaci do udziału w programie zgłaszają się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Do udziału w treningu kwalifikowani są przez terapeutę podczas indywidualnych konsultacji. Po rozpoczęciu zajęć grupowych nowi uczestnicy mogą dołączać tylko podczas dwóch pierwszych spotkań. Po tym czasie grupa ma charakter zamknięty.

Informujemy, iż z początkiem lipca 2011r. rozpoczęła się trzecia edycja Treningu umiejętności wychowawczych, realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Strzelinie.
Prowadzące: Agnieszka Tekiela, Beata Oleksy,