GRUPA DLA SPRAWCÓW PRZEMOCY DOMOWEJ
(NA PODSTAWIE PROGRAMU EDUKACYJNO-KOREKCYJNEGO DLA SPRAWCÓW PRZEMOCY DOMOWEJ „PARTNER”)

Opis programu

Program Edukacyjno-Korekcyjny dla Sprawców Przemocy Domowej „Partner”, koncentruje się na rozumieniu przemocy jako zjawiska wyuczonego i kształtowanego społecznie oraz wzmacnianego kulturowo. Oparcie na koncepcji behawioralno-poznawczej pozwala na przyjęcie założenia, że poddając sprawcę odpowiednim oddziaływaniom, można niejako „oduczyć” go przemocy. Naczelnym celem programu jest redukcja zachowań agresywnych u jego uczestników, kształtowanie postawy partnerstwa i szacunku wobec kobiet oraz odpowiedzialności za popełnione czyny. Program ma charakter edukacyjno-korekcyjny.

W części edukacyjnej koncentruje się na:

• przekazaniu szeroko pojętej wiedzy na temat zjawiska przemocy,

część korekcyjna ukierunkowana jest na:

• zdobycie umiejętności niestosowania przemocy, trening umiejętności społecznych i asertywności oraz naukę konstruktywnego rozwiązywania sporów i korzystania ze wsparcia społecznego.

Odbiorcy

Do programu mogą być kwalifikowani mężczyźni skazani prawomocnymi wyrokami za przestępstwo z art. 207 par. 1 kodeksu karnego (lub inne przeciwko rodzinie i opiece, ze stwierdzeniem sprawstwa przemocy), zarówno korzystający z warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności, jak i warunkowo przedterminowo zwolnieni z zakładu karnego. Ponadto mężczyźni, wobec których istnieje podejrzenie o stosowaniu przez nich przemocy wobec osób najbliższych.
Kandydaci do udziału w programie muszą być zdrowi psychicznie, a w przypadku stwierdzenia choroby alkoholowej – poddani leczeniu z uzależnienia.

Forma realizacji
Program realizowany jest w małych grupach warsztatowych. Sesje grupowe poprzedzone są spotkaniami indywidualnymi, które poświęcone są analizie historii przemocy, motywowaniu sprawcy do wprowadzania konstruktywnych zmian, ustaleniu kontraktu. Zajęcia grupowe będą prowadzone raz w tygodniu przez dwie godziny. Odbędzie się 14 spotkań.

Rekrutacja
Kandydaci do udziału w programie umawiani są poprzez kontakt z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (telefoniczny lub osobisty) na konsultacje indywidualne do specjalisty prowadzącego grupę. Po rozpoczęciu zajęć grupowych nowi uczestnicy mogą dołączać tylko podczas trzech pierwszych spotkań. Po tym czasie grupa ma charakter zamknięty.