W ramach Aktywnej Integracji uczestnicy zostaną objęci wsparciem poprzez zastosowanie następujących instrumentów:

1. Aktywizacja społeczna (trening kompetencji i umiejętności życiowych)
  2. Aktywizacja zdrowotna (indywidualne wsparcie psychologiczne)
  3. Aktywizacja zawodowa (trening pracy z doradztwem zawodowym)
  4. Aktywizacja edukacyjna (kursy i szkolenia wg indywidualnych potrzeb beneficjentów)

Ponadto w ramach działań środowiskowych zostanie zorganizowany wyjazd - impreza o charakterze integracyjno – kulturalnym.

Na bieżąco prowadzona jest praca socjalna i doradztwo dla osób niepełnosprawnych, będących uczestnikami projektu.

Grupę docelową w projekcie stanowią osoby zagrożone wykluczeniem społecznym; w wieku aktywności zawodowej (15 -64 lata); korzystające jednocześnie z pomocy społecznej, zamieszkałe na terenie powiatu strzelińskiego.

W roku 2012 w skład grupy docelowej wchodzą:

• nieaktywne zawodowo osoby usamodzielniane (11 osób)
  • osoby bezrobotne(8 osób)
  • osoby niepełnosprawne, posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub równoważne (16 osób)

Wśród 31 beneficjentów 16 osób stanowią kobiety.

Celem głównym w roku 2012 jest podniesienie kompetencji społecznych 31 uczestników projektu z terenu powiatu strzelińskiego, zagrożonych wykluczeniem społecznym (osób niepełnosprawnych, usamodzielnianych oraz bezrobotnych), ich integracja ze środowiskiem oraz eliminacja barier dostępu do rynku pracy (niska samoocena, bariery psychospołeczne, brak umiejętności życiowych, syndrom wyuczonej bezradności).

Cel główny będzie realizowany poprzez cele szczegółowe:

1. rozwój form Aktywnej Integracji poprzez zawarcie kontraktów socjalnych i IPU, oraz zastosowanie instrumentów Aktywnej Integracji obejmujących: aktywizację społeczną, edukacyjną , zdrowotnąi zawodową.
  2. Zwiększenie motywacji do podejmowania działań przez Beneficjentów
  3. Rozszerzenie umiejętności życiowych Beneficjentów i zdobycie dodatkowych kwalifikacji.